Nowiny


CHUCHACZKOWE LATO W MUZEUM  NARODOWYM

Grupa starszaków z naszego przedszkola wybrała się na zajęcia prowadzone w Muzeum Narodowym. Wpatrzone w rzeźby i obrazy dzieci przeniosły się wyobraźnią w czasy świętych, poznały też fascynujące historie przedstawionych w drewnie i na płótnie zwierząt. Na zakończenie warsztatów każde z dzieci wykonało dla siebie broszkę.

Obrazki


URODZINY W CHUCHACZKU

 

W Chuchaczku pielęgnujemy zwyczaj obchodzenia urodzin naszych przedszkolaków. Dzieci chętnie wspólnie świętują, angażują się w przygotowanie własnoręcznie wykonanych laurek, uczą się myśleć o sobie nawzajem, a wspólny torcik - wiadomo - to wspaniały moment wspólnego łasuchowania.  W dziale Obrazki znajdują się zdjęcia z urodzin naszych czerwcowych jubilatów.

Obrazki

ROŚLINNE TAJEMNICE

Kiedy chcesz się dowiedzieć czegoś ciekawego o roślinach, najlepiej zapytaj botanika. Przedszkolaki odwiedziła Pani Justyna, która roślinami interesuje się zawodowo. Dzięki niej przekonaliśmy się na przykład, że istnieją rośliny, które uprawiają wspinaczkę oraz takie, które się ze sobą porozumiewają. Przypomnieliśmy sobie, jakie inne możliwości mają rośliny i zapoznaliśmy się z ciekawostkami z Festiwalu Nauki.WYCIECZKA DO PARKU BROCHOWSKIEGO

Podczas naszej wiosennej wycieczki do parku dzieci miały za zadanie znaleźć i nazwać różne rośliny, zwierzęta, zbiorniki wody oraz drzewo porażone piorunem. Słuchaliśmy też przeróżnych odgłosów, bo o tej porze roku ptaki mają wiele do powiedzenia i wyśpiewania. Dzielni przyrodnicy świetnie sobie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami i rebusami.

Obrazki


WIOSNĄ WARZYWA ROSNĄ


Niedawno pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę, a chwilę później pojawiły się na naszych talerzach wiosenne nowalijki. Wszystkie przedszkolaki miały ręce pełne roboty. Puściliśmy wodze kulinarnej wyobraźni i tak powstało mnóstwo apetycznych, kolorowych i zabawnych przekąsek. Gdy wszystko było gotowe, okazało się.... że dzisiaj wszyscy mamy ogromny apetyt!

Obrazki


WIOSNO - Witamy!

Z bibułkowymi kwiatami w rękach i z papierowymi czapeczkami pożegnaliśmy zimę - w kolorowym pochodzie nieśliśmy zamiast tradycyjnej Marzanny Panią Zimę, którą spaliliśmy na polu za ogrodzeniem osiedla. Zadbaliśmy też o to, żeby ugasić rozpalone ognisko. Po drodze śpiewaliśmy piosenki żegnające zimę i zapraszające wiosnę.

Obrazki

CALINECZKA

 

Większość roślin, w tym kwiaty, jeszcze śpi, ale my byliśmy na przedstawieniu o maleńkiej dziewczynce, która zamieszkała właśnie w kwiecie. Historia była i mądra i zabawna, dlatego oglądanie jej na scenie całkowicie nas pochłonęło. Po przedstawieniu mieliśmy czas na harce na placu zabaw oraz poszukiwanie pierwszych kwiatów. 

W przedszkolu zaglądaliśmy do kielicha tulipana i zastanawialiśmy się, jak mogła się w jego wnętrzu czuć Calineczka.

Obrazki


BAL KARNAWOWY


To był czas wspaniałej zabawy, w którą włączyły się wszystkie dzieci. Nie przeszkodził w tym nawet brak zapomnianych strojów. Podczas zabawy dzieci brały udział w konkursach, z których najbardziej podobały się: przyciąganie samochodów na sznurkach i łapanie myszki. Ala przepięknie zagrała rolę biedronki w wierszu Jana Brzechwy "Żuk", a Pani Asia odrzuconego przez biedronkę zalotnika- żuka i muchomora:)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


Jak co roku obchodziliśmy w Chuchaczku Dzień Babci i Dziadka. Z radością zaśpiewaliśmy przygotowane na te chwile piosenki i złożyliśmy gorące życzenia. Potem nasi goście usiedli do przygotowanego poczęstunku, a wnuki mogły osobiście wyściskać swoich Dziadków i Babcie.


Obrazki

KRÓLOWA ŚNIEGU

 W mroźne styczniowe przedpołudnie wyruszyliśmy na prawdziwie zimowy spektakl - Królową Śniegu. W baletowej wersji znanej baśni oglądaliśmy na scenie nie tylko osoby dorosłe, ale także popis starszych dzieci. Historia ta była naprawdę poruszająca, o czym świadczyła żywa i spontaniczna reakcja młodej widowni na toczące się wydarzenia.


Obrazki

MAMY PRAWDZIWĄ BIBLIOTECZKĘ

Dziś babcia Ali opowiedziała nam o pracy bibliotekarza i wyjaśniła, do czego jest potrzebny katalog biblioteczny. Postanowiliśmy stworzyć taki katalog w naszej przedszkolnej biblioteczce. Udało nam się skatalogować 20 książek! Zosia i Łucja wybierały egzemplarze do opisania. Piotruś nadawał im specjalne numery - sygnatury. Zapisywał dany numer na karcie katalogu i na okładce książki ołówkiem (najstaranniej jak potrafił). Pani Asia wpisywała autora książki i jej tytuł, Leon opieczętowywał książeczki. Inni nakładali kolejne karty na patyczek szaszłykowy, który wraz z pudełkiem po butach posłużył nam za szufladkę do katalogu. Zabawa wymagała dokładności i wytrwałości. Ale jak widać wielu to zajęcie wciągnęło. Teraz można spokojnie wypożyczać książeczki z naszej biblioteczki. Pierwsi czytelnicy już to zrobili. Miłej lektury i oglądania!

Obrazki

WYCIECZKA DO LASU

Las odwiedziliśmy wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia, a zieleń jest najświeższa i najpiękniejsza. W lesie nie byliśmy sami - pomagało nam go odkrywać dwoje przewodników - pani Klaudia i pan Paweł. 

Pani Klaudia opowiedziała nam wiele ciekawostek o lesie. Oglądaliśmy małe sadzonki drzew, przyglądaliśmy się przyrostom drzew, badaliśmy korę różnych gatunków drzew. Dzieci bardzo chętnie przytulały się do dużych sosen, dębów i buków. Pan Paweł także bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i zwierzętach, które mieszkają w lesie. Widzieliśmy budki lęgowe dla różnych ptaków, karmnik dla wiewiórki i budki dla nietoperzy. Niektórych chłopców bardzo zainteresowały maszyny leśne. 

Podczs pikniku swoją wizytą zaskoczyła nas oswojona pani dzik - locha Peppa...Nie zdążyliśmy jej sfotografować, bo przyszła na krótko. Dobrze, że mamy w naszym kraju tyle lasów - odwiedzajmy je, korzystajmy z ich dobrodziejstwa i szanujmy je.

WIZYTA TATY - LEKARZA

 

Pan doktor, który nas odwiedził, opowiedział nam o swojej pracy, o sercu - jak ono wygląda, jak pracuje i w jaki sposób o nie dbać. Wiemy już, że ważne są ruch, jedzenie warzyw i owoców i picie dużej ilości wody.

Dziękujemy!

Obrazki

WOLONTARIUSZKA Z CHIN

 

Tego lata mieliśmy gości z dalekich Chin i Pakistanu - wolontariuszkę i wolontariusza.

Pochodząca z Chin Ning-Ning starała się, żebyśmy jak najwięcej dowiedzieli się o tym ogromnym kraju. Szybko polubiliśmy pogodną Ning-Ning. Na odjezdnym nasza wolontariuszka powiedziała, że po pobycie w Polsce będzie uważała ją za swoją drugą ojczyznę. 

Obrazki

ZAJĘCIA DOGOTERAPII

 

Mieliśmy niedawno wspaniałych czworonożnych gości - dwa niezwykłe psy, z którymi można się bawić, przytulać i wymyślać masę innych ciekawych zabaw. Pani, która oba psy do nas przyprowadziła, zaprosiła nas na mały pokaz ich umiejętności. Podczas tego małego psiego przedstawienia mogliśmy zaobserwować, jak bardzo posłuszni i uważni są jej pupile.

Obrazki


Sadzimy cebulki

 

Wiosna na progu i my jak co roku też nie tylko przyglądamy się, jak kwitną drzewa i krzewy, ale też sami zamieniamy się w małych ogrodników. Właśnie wypełniliśmy skrzynki ziemią, posadziliśmy małe cebulki i podlaliśmy je. Teraz czekamy, aż pojawią się zielone pędy naszego szczypiorku.

Obrazki 


DZIEŃ NASZYCH MAM

W tym roku zaprosiliśmy nasze mamy na zajęcia otwarte. Była wspólna zabawa, zadania i jedyna w swoim rodzaju orkiestra. Wszystko w tematyce ekologicznej. Nawet mały skrzat wie, jak dbać o świat:) Pokazaliśmy mamom, jak umiemy segregować śmieci i jak można je wykorzystać do nauki i zabawy. A na koniec zagraliśmy na butelkach i workach "Polkę dla Anny" J.Straussa.

Obrazki

Sztuka kamuflażu


Na majowych zajęciach Klubu Małego Przyrodnika dowiedzieliśmy się, jak różne zwierzęta maskują się w swoim środowisku. Nowe słowo "KAMUFLAŻ" bardzo spodobało się dzieciom. A mistrzem kamuflażu zostały patyczaki, które Pani Justyna przyniosła ze sobą. Żeby zobaczyć, jak się poruszają te dziwne stworzonka, trzeba być cicho.


Obrazki

Lecą bociany

 

Gucio ze starszej grupy Skrzatów pięknie zaprezentował młodszym kolegom wiadomości o bocianach, które teraz powróciły do Polski. Inni za jego przykładem też starali się opowiedzieć o tym, co zapamiętali z zajęć.

Brawo za dzielenie się wiedzą i odwagę w pierwszych publicznych wystąpieniach! A na spacerze jeden z przedszkolaków wypatrzył lecącego boćka:)

Obrazki


A u nas już WIOSNa!

 

Mamy dobrą wiadomość dla zmarzluchów - 21 marca niedowołalnie pożegnaliśmy zimę. Nasza chłodna choć piękna marzanna ubrana w niebieską suknię musiała ustapić przed wesołą wiosną. Oznak nadchodzacej wiosny szukaliśmy tak długo i wytrwale, aż znaleźliśmy pięknie rozkwitłe bazie. 

Obrazki


PIECZEMY CHLEB

 

Przed upieczeniem chleba dowiedzieliśmy się, z czego powstaje mąka. Poznaliśmy różne rodzaje zbóż, obejrzeliśmy dojrzałe kłosy i otrzymane z nich ziarna.

Następnie każdy z nas mógł sprawdzić, ile pracy jest przy wyrabianiu ciasta na chleb. Zanim pojawił się upieczony bochenek, w całym przedszkolu pięknie zapachniało.

Obrazki


Jak pająki nici przędą

 

Na ostatnich zajęciach Klubu Małego Przyrodnika poznaliśmy kolejne ciekawe zwierzęta - pająki.  Dowiedzieliśmy się, w jakich środowiskach żyją, i jak wyglądają. Dzięki swojej cierpliwości i zdolnościom do tworzenia skomplikowanej sieci pajęczyn są świetnymi łowcami. Kiedy upolują ofiarę, mogą czekać bardzo długo, aby ją zjeść. Mogliśmy zobaczyć i bardzo małe pająki i tak duże, jak dłoń dorosłego człowieka.

Obrazki

BAL KARNAWAŁOWY 

 

Tuż po tłustym czwartku pożegnaliśmy kończący się karnawał wspaniałym balem przedszkolnym. I przedszkolaki i nasze Panie miały na sobie piękne, kolorowe przebrania. To był czas radosnej, wspólnej zabawy.

 

Obrazki

Sporty zimowe

 

To był dzień! Spadło wystarczająco dużo śniegu, żeby można było włożyć narty i wyciągnąć saneczki - i to zrobiliśmy. Okazało się, że z nartami, chociaż wyglądają na dosyć skomplikowane do wkładania i jazdy, można sobie z pomocą Pani doskonale poradzić. 

Obrazki


Zajęcia o gadach w Klubie Małego Przyrodnika

 

Tematem naszych ostatnich zajęć były gady. Dowiedzieliśmy się, jak rozpoznać zwierzęta należące do tej grupy, gdzie żyją i jak są zbudowane. Wiemy już, jakie gady mieszkają w Polsce, i jak można hodować te zwierzęta. Głównym bohaterem spotkania był żółw. Poznaliśmy cykl rozwojowy tego zwierzaka, który podobnie jak ptaki wykluwa się z jajka, sprawdzaliśmy wytrzymałość jego karapaksu - bo tak się fachowo nazywa jego skorupa chroniąca miękkie części ciała. Podobno jest to część żółwiego szkieletu.

Przekonaliśmy się, jak wiele różnych gatunków żółwi żyje na świecie. Wiemy też, że jeśli ktoś chce hodować żółwia, musi trzymać go w terrarium lub akwaterrarium i zapewnić mu odpowiednie warunki. Niestety w Polsce wielu ludzi kupuje żółwie czerwonolice jako malutkie i słodkie zwierzątka, a kiedy podrosną i wymagają więcej miejsca, nie chce już się nimi opiekować i wypuszcza je do rzek, stawów i innych zbiorników wodnych. Powoduje to wielkie szkody w naszej rodzimej przyrodzie.

Obrazki


W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH


W Chuchaczku dbamy o dobrą formę poprzez ruch na świeżym powietrzu, zabawy i ćwiczenia. Dodatkowo raz w miesiącu odwiedza nas pani Ania, fizjoterapeutka, która przygotowuje dla nas zawsze nowe, ciekawe ćwiczenia. Na zdjęciach zamieszczonych w Obrazkach możecie zobaczyć ćwiczenie polegające na myciu za pomocą stóp. Dzięki niemu rozciągamy mięśnie nóg i pleców, trenujemy sprawność stóp i przekraczanie linii środkowej ciała. To trudne, ale bardzo angażujące ćwiczenie.

Obrazki


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Obchodzony w Chuchaczku Dzień Babci i Dziadka był pełen radości, śpiewu i tańca. Przedszkolaki zatańczyły i zaśpiewały do muzyki z Czterech Pór Roku. Po zakończonych występach był czas na uściski Babć i Dziadków oraz wspólny poczęstunek. 

Obrazki


KOLOROWE EKSPERYMENTY CHEMICZNE


Na zajęciach w ramach Klubu Małego Przyrodnika przedszkolaki wykonały samodzielnie eksperymenty chemiczne. Dowiedziały się, jakie kolory trzeba wymieszać, aby powstały zupełnie nowe, jak za pomocą octu i sody oczyszczonej zrobić wybuch wulkanu i jak nadmuchać balon.

Sok z czerwonej kapusty także może zdziałać cuda. Dzięki niemu płyn do naczyń lub ocet może zmienić kolor. Na koniec dzieci zobaczyły, jak za pomocą zwykłej wody i kolorowych drażetek stworzyć tęczę, która po wymieszaniu się wszystkich kolorów nie jest już taka piękna i wygląda jak brudna kałuża. Dzięki temu doświadczeniu przedszkolaki już raczej nie sięgną po tego typu cukierki.

Obrazki


Robimy pierniczki

 

Pełni przejęcia, skupieni z pachnącego świętecznie goździkami i cynamonem rozwałkowanego ciasta wykrawaliśmy różnego kształtu pierniczki. Zrobiło się nastrojowo - spod foremek wyskakiwaly serduszka, gwiazdki, ludziki - każdy mógł sam wypróbować wydobyć kształt, jaki zapragnął, albo stworzyć własny, niepowtarzalny. Dobrze, że są takie związane z tradycją zajęcia, którym wyjątkowo poświęcamy czas tylko raz do roku...

Obrazki


MIKOŁAJOWE ŚWIĘTO

 

6 grudnia  - to był piękny, spokojny wieczór, za oknami łagodnie prószył śnieg. W naszym przedszkolu oczekiwanie na św. Mikołaja wypełnione było piosenkami i tańcem. Kiedy się już ten wyczekiwany gość pojawił, przyznał, że bardzo lubi dzieci i każdemu z nich przyniósł prezent. I my o nim pamiętaliśmy– każde z dzieci wykonało rysunek i tak powstała książeczka dla św. Mikołaja. Bardzo mu się podobała. Tego dnia poczuliśmy, jak dobrze jest coś dostać i jak dobrze coś podarować...

 Obrazki


MÓWIMY PO ANGIELSKU

 

Nasze przedszkolaki robią duże postępy. Już po kilku zajęciach dzieci zaczęły odpowiadać po angielsku. 
Pani Maja używa tylko tego języka i utrzymuje z dziećmi świetny kontakt, a przy tym wspaniale się bawią - zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 Obrazki

11 Listopada


Z okazji święta 11 Listopada wiele się w naszym przedszkolu wydarzyło. Poznaliśmy legendy o początkach naszej Ojczyzny i historię pierwszych miast. Nauczyliśmy się także wiersza "Kto ty jesteś" Władysława Bełzy. Poznaliśmy też symbole narodowe i sami wykonaliśmy biało-czerwone chorągiewki. Na zakończenie rozśpiewaliśmy się przy piosence pt.: "Jesteśmy Polakami".

ObrazkiJESIENNY SPACER

 

Jesień zawitała i na nasze osiedle. Nie mogliśmy się jej oprzeć i nie ucieszyć tym, co nam przyniosła. Na spacerze szukaliśmy drzew, które o tej porze zrzucają kolorowe liście. Z takich wspaniałych złotych liści można szybko zrobić bukiet. Można też w nich brodzić jak w wodzie, podrzucać je całymi garściami - radości jest tyle, ile pomysłów. Zajrzyjcie do obrazków, gdzie zamieściliśmy zdjęcia z tego spaceru.

Obrazki


Czym skorupka za młodu nasiąknie

 

W trakcie zajęć Klubu Małego Przyrodnika dowiedzieliśmy się, jak dbać o higienę osobistą buzi. Na końcu zrobiliśmy eksperyment z jajkami: 

jedno jajo zanurzyliśmy w wodzie, a drugie w słodkiej coca-coli z dodatkiem kwasu octowego. Dodatkowo jedną połówkę jajka posmarowaliśmy pastą z fluorem. Po kilku dniach skorupka jajka, na które działała coca cola i kwas była miękka, a jajko zanurzone w wodzie miało skorupkę twardą.

Obrazki

MALI DENTYŚCI

 

W trakcie akcji "Dzieciństwo bez próchnicy" zdobyliśmy tyle informacji na temat dbania o nasze zęby, że zapragnęliśmy pójść krok dalej i sprawdzić się w zawodzie dentysty. Poznaliśmy kilka instrumentów, jakimi posługuje się dentysta, zaś na naszych ukochanych pluszankach utrwalaliśmy sobie technikę starannego szorowania zębów. Przekonaliśmy się, że trzeba włożyć dużo pracy, kiedy szoruje się uzębienie krokodyla czy hipopotama.

Obrazki

dzieciństwo bez próchnicy


W Chuchaczku od początku istnienia przywiązujemy wagę do edukacji prozdrowotnej. Z radością wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie profilaktycznym: "Dzieciństwo bez próchnicy". W październiku odwiedził nas królik Pampiś, który uczy dzieci, jak dbać o zęby, by były mocne i zdrowe. Co jeść, jak długo szczotkować ząbki i w jaki sposób? Jak często odwiedzać dentystę? Przez cały tydzień dzieci zdobywały wiedzę na temat zębów i higieny jamy ustnej. Obejrzały filmy edukacyjne i trenowały szczotkowanie na specjalnie na tę okazję skonstruowanych modelu zęba i szczotce. Zdobywały też punkty za zjadanie tego, co najbardziej służy zębom.

Obrazki


O tym, jak Chmurka szukała Słoneczka

 

Nasz przedszkole zamieniło się pewnego dnia w salę  teatralną, a wszystkie dzieci – w zaintrygowanych widzów. Przedstawienie o tym, jak Chmurka wyruszyła na poszukiwania zaginionego Słoneczka, bardzo się nam podobało. W czasie swojej wyprawy Chmurka spotkała Sowę i Gwiazdkę, które bez powodzenia starały się jej pomóc.  Wszystko się wyjaśniło, gdy okazało się, że to Księżyc był przyczyną kłopotów. No ale kto by pomyślał, że Księżyc może zasłonić Słońce?

Obrazki


Jesienne zabawy


W Chuchaczku dzieci korzystają z darów jesieni. Okazuje się, że z kasztanów można zrobić nie tylko ludziki i zwierzaki ale i kasztanową autostradę.

Obrazki


Przedstawienie URI URA w Imparcie

 

We wrześniu w ramach festiwalu teatrów dla dzieci "Dziecinada" obejrzeliśmy przezabawny spektakl  teatru z dalekiej Kuby pt."Uri Ura". Dwoje aktorów pokazało w trakcie przedstawienia całą paletę emocji. Przedstawienie było całkowicie zrozumiałe, chociaż nie padły żadne słowa.

Przed wejściem do teatru i w foyer powitały dzieci wspaniałe lalki i dekoracje.

ObrazkiSpotkanie z Panem Adamem i jego Harleyem


Dzieciom bardzo podobała się ta wielka, lśniąca maszyna. Pan Adam opowiadał niezwykle ciekawie i z zainteresowaniem słuchaliśmy o zwyczajach harleyowców i ich pojazdach. Każde z dzieci mogło usiąść na motocyklu – okazało się, że do ubierania kasku i wsiadania pierwsze zgłosiły się dziewczynki. Na pamiątkę wszystkie dzieci dostały po butelce soku wraz ze smyczą.

Obrazki

 

Nasz meksykański gość – wolonariuszka

 Maria

 

Po wakacjach do naszego przedszkola zawitał wyjątkowy gość. Z dalekiego Meksyku przybyła do nas Maria -  wolontariuszka. Dzięki niej nauczyliśmy się kilku zwrotów w języku hiszpańskim i zrobiliśmy przepyszne guacamole. Jednak największą atrakcją było samodzielne wykonanie Piniaty- wielkiej kuli pełnej słodyczy i niespodzianek, którą meksykańskie dzieci otrzymują na urodziny. Rozbicie jej wcale nie jest takie łatwe, za to zbieranie wszystkich słodkości, jakie się w niej kryją, sprawiło nam wiele radości. 

Obrazki


PIRACKI SKARB

 

Pewnego letniego dnia ktoś znalazł mapę z tajemniczymi znakami i w taki oto sposób dzielna załoga przedszkolaków wyruszyła na poszukiwania skarbów.  Żeby jednak wyprawa się powiodła, wszystkie dzieci uzbroiły się w lornetki i nauczyły się odczytywać wskazówki na mapie. Z nadzieją w sercach i łopatkami w dłoniach wyruszyliśmy na spotkanie przygody. Idąc za wskazaniami mapy trafiliśmy na miejsce – poszły w ruch łopatki. I – to się musiało zdarzyć – jedno z dzieci uderzyło w coś twardego. Była to skrzynia ze skarbami!


Obrazki

LATO W CHUCHACZKU 

 

Latem w Chuchaczku wiele się działo. Upały nie przeszkodziły nam w dobrej zabawie i poznawaniu świata dookoła nas. Pewnego dnia stworzyliśmy pióropusze i siedząc w kręgu poczuliśmy się jak poważni Indianie. Dużo radości dało nam przyrządzanie kolorowych szaszłyków z ulubionych owoców. Każdy z nas nanizywał na patyczek wybrane cząstki i tworzył niepowtarzalne danie - nagrodą było „obgryzanie”  swojego dzieła. Na upał towarzyszący nam tego lata też znalazł się sposób - wspólne chlapanie się w ogrodowym baseniku.

 

Obrazki

 

 

Zajęcia z ceramiki

 

Niedawno w naszym przedszkolu odbyły się zupełnie nowe zajęcia z ceramiki. Nauczyliśmy się nietypowej techniki wykonywania serduszek za pomocą ciekawych narzędzi. Dzięki glinie nasze paluszki są zawsze sprawne i gotowe do działania. 

Obrazki

 

Strefa KIBICA

 

Podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej kibicowaliśmy Polakom. Na pikniku tatusiowie rozłożyli nam bramkę. Może któryś z naszych przedszkolaków zostanie następcą Lewandowskiego lub Błaszczykowskiego:)


Obrazki

 

PIKNIK I DZIEŃ OJCA

 

Dzień Ojca to czas świętowania, który w Chuchaczku odbył się pod gołym niebem. Mieliśmy okazję do ruchu z naszymi tatusiami – oni też pomogli rozłożyć piłkarską bramkę. Dzieci wyrecytowały wiersz o zabieganych tatusiach i zaśpiewały piosenkę: „trąbimy trata tata, jaki dobry jest nasz tata- musi wiedzieć o tym cały świat".

Wspólnie z rodzicami zatańczyliśmy woogie boogie, a w trakcie zabawy „Uciekaj do domku" naprawdę musieliśmy uciec, bo się rozpadało.

 

Obrazki

 

Dzień Matki w grupie Krasnoludków

 

Nasze Krasnoludki wcieliły się w wiejskie zwierzątka i zaprezentowały inscenizację "Na wiejskim podwórku". Nasze zdolne mamy i panie przygotowały przeurocze stroje – zobaczcie sami na zdjęciach. 

Obrazki

 

Dzień Matki w grupie Skrzatów

 

Na Dzień Matki nasza grupa Skrzatów przygotowała dla swoich mam przedstawienie pt. "Kłótnia kredek". Po przedstawieniu mamusie usłyszały piosenkę  "Mniam, mniam, mniam, słodką mamę mam" i żeby radości stało się zadość, dzieci wręczyły mamom ręcznie wykonane lody-laurki. 

Obrazki

 

ŻABI KRÓL

 

Czy prawdziwy teatrzyk może się zmieścić w małym przedszkolu? Czy na takim przedstawieniu można się wzruszyć i pośmiać - tak! Odwiedzili nas aktorzy, którzy pokazali nam, jak w prosty sposób przenieść się w świat wyobraźni, dać się wciagnąć opowiadanej historii i zapomnieć, że to tylko "pacynkowa historia". Niech żyje fantazja!

 Obrazki

 

UWOLNIENIE SYLABINKI

 Okazuje się, że małe przedszkole może być miejscem, w którym dzieci uczą się czytać, podobnie jak ich koledzy w szkole. Pośród naszych starszych przedszkolaków są już tacy, którzy czytają.

Na zajęciach poświęconych czytaniu 5-latki odczytały tajemniczy list, w którym myszka Sylabinka prosi o pomoc. Aby ją uwolnić należało wykonać kilka trudnych zadań. Po ich wykonaniu w rolę Sylabinki wcieliły się Julia i Tosia. Tymczasem uszczęśliwiona Sylabinka  wymyślała zadania dla młodszych kolegów.

Obrazki

 

Czy ryby śpią nocą

 Kolejne zajęcia Klubu Małych Przyrodników przeniosły nas do tajemniczegoświata ryb. Gościliśmy pięknego, żywego, mieniącego się kolorowymi barwami karpia karłowatego. Obserwowaliśmy jego budowę oraz to,  w jaki sposób porusza się, jak oddycha. Dowiedzieliśmy się, że ryby słyszą i wydają dźwięki, których my nie jesteśmy w stanie usłyszeć, że śpią z otwartymi oczami. Mogliśmy się przekonać, jak niezwykle różnorodny jest rybi świat, porównując ze sobą rozmaite gatunki tych zwierząt. Wiele emocji dostarczyły nam wymagające sprytu i sprawności połowy rybek na magnesową wędkę. 

Obrazki

SIEJEMY I SADZIMY

 

Jesteśmy naprawdę coraz bardziej samodzielni. Dbamy o nasze otoczenie, o jego piękno, od poczatku wiosny pracujemy jak pszczółki. Nasz taras tego lata będzie piękniejszy dzięki naszej pracy. Właśnie posialiśmy i posadziliśmy przeróżne ozdobne rośliny, a teraz cierpliwie czekamy na to, co wykiełkuje. Potem będziemy o to dbać, bo kto zrobi to lepiej od nas?

Zobaczcie sami, z jakim zapałem pracowaliśmy, przeglądając galerię Obrazki.

Obrazki

 

 

Akcja „Psi obowiązek”

Dbamy o porządek i czystość naszego osiedla. Dlatego ponowiliśmy akcję "Psi obowiązek". Przedszkolaki przy pomocy nauczycieli przygotowały plakaciki zachęcające do sprzątania odchodów po swoich pieskach. Umieściliśmy je w różnych częściach osiedla Cztery Pory Roku. 

Obrazki

Dżdżownice

 

Ostatnio poznaliśmy te pracowite i bardzo pożyteczne zwierzątka. Dowiedzieliśmy się, że żyją pod ziemią i bardzo nie lubią światła. Ich długie ciało składa się z wielu pierścieni, a poruszają się za pomocą drobniutkich włosków- szczecinek.

Na ciele mają plamkę, która zastępuje im oko- to dzięki niej orientują się, gdzie jest ziemia.

Pomagają ogrodnikom, bo spulchniają ziemię, drążąc korytarze i przerabiają naturalne odpady na kompost.

Przez cały tydzień przedszkolaki prowadziły hodowlę dżdżownic. Okazało sie, że nie jest to takie łatwe; trzeba dbać, by nie było im zbyt zimno lub ciepło, ani zbyt sucho czy mokro. Obserwowaliśmy, jak dżdżownice przenoszą w głąb butli kawałeczki skorupek jajek i obierki.

Pod koniec tygodnia przenieśliśmy naszą hodowlę do wielkiej skrzyni na naszym tarasie. 

Obrazki

WYPRAWA DO OGRÓDKA

 

Było pochmurno, ale wybraliśmy się do osiedla domków na Jagodnie, bo bardzo zależało nam, by poprzyglądać się kwiatom, kwitnącym krzewom i drzewom. Po drodze dzieci rozpoznały: bratki, żonkile i tulipany. Zauważyły też, że brzozy mają już listki, a orzech włoski jeszcze nie.

W ogródkach przedszkolaki wypatrzyły: szafirki, prymule, sasanki i niezapominajki.

Kiedy dotarliśmy do ogródka Pani Jadzi, pokazała nam ona różne piękne kwiaty i drzewa. Dostaliśmy też bukiet sasanek. Najbardziej jednak podobała się nam ta część działki, gdzie rosną warzywa i owoce.  Gwoździem programu stał się nieoczekiwanie rabarbar – mogliśmy skosztować, jak smakuje jego łodyga. Rozpoznaliśmy też szczypior, pietruszkę i małe, przykryte w skrzynce sałatki.

Na niezagospodarowanym kawałku ziemi dzieci posiały rzodkiewkę i potrenowały grabienie i podlewanie.

Bardzo dziękujemy naszej Pani za lekcję ogrodnictwa. 

Obrazki