Archiwum

WYPRAWA DO OGRÓDKA

 

Było pochmurno, ale wybraliśmy się do osiedla domków na Jagodnie, bo bardzo zależało nam, by poprzyglądać się kwiatom, kwitnącym krzewom i drzewom. Po drodze dzieci rozpoznały: bratki, żonkile i tulipany. Zauważyły też, że brzozy mają już listki, a orzech włoski jeszcze nie.

W ogródkach przedszkolaki wypatrzyły: szafirki, prymule, sasanki i niezapominajki.

Kiedy dotarliśmy do ogródka Pani Jadzi, pokazała nam ona różne piękne kwiaty i drzewa. Dostaliśmy też bukiet sasanek. Najbardziej jednak podobała się nam ta część działki, gdzie rosną warzywa i owoce.  Gwoździem programu stał się nieoczekiwanie rabarbar – mogliśmy skosztować, jak smakuje jego łodyga. Rozpoznaliśmy też szczypior, pietruszkę i małe, przykryte w skrzynce sałatki.

Na niezagospodarowanym kawałku ziemi dzieci posiały rzodkiewkę i potrenowały grabienie i podlewanie.

Bardzo dziękujemy naszej Pani za lekcję ogrodnictwa. 

Obrazki

 

 

Dżdżownice

 

Ostatnio poznaliśmy te pracowite i bardzo pożyteczne zwierzątka. Dowiedzieliśmy się, że żyją pod ziemią i bardzo nie lubią światła. Ich długie ciało składa się z wielu pierścieni, a poruszają się za pomocą drobniutkich włosków- szczecinek.

Na ciele mają plamkę, która zastępuje im oko- to dzięki niej orientują się, gdzie jest ziemia.

Pomagają ogrodnikom, bo spulchniają ziemię, drążąc korytarze i przerabiają naturalne odpady na kompost.

Przez cały tydzień przedszkolaki prowadziły hodowlę dżdżownic. Okazało sie, że nie jest to takie łatwe; trzeba dbać, by nie było im zbyt zimno lub ciepło, ani zbyt sucho czy mokro. Obserwowaliśmy, jak dżdżownice przenoszą w głąb butli kawałeczki skorupek jajek i obierki.

Pod koniec tygodnia przenieśliśmy naszą hodowlę do wielkiej skrzyni na naszym tarasie. 

Obrazki

 

POWITANIE WIOSNY

 

Nie wiemy jak inni, ale my nie przgapiliśmy przyjścia wiosny. Naszej wyprawie na jej powitanie towarzyszyło wiosenne słońce, pierwsze wiosenne kwiaty - krokusy i trochę jeszcze chłodny wiosenny wietrzyk. Tylko pani zima odeszła niezadwowolona, gdy zobaczyła, że wesoła gromada z bocianem na czele niesie marzannę - najpewniejszy znak, że mrozów mamy już dość.

 

Obrazki

  

ZABAWY INSPIROWANE POKAZEM SLAJDÓW O PSACH

 

Jak się czuje pies - przewodnik? Czy to trudna praca? A co czuje jego pan i właściciel, którego wierny czworonogi przyjaciel prowadzi po ulicach miasta? Najpier oglądaliśmy slajdy o specjalnie przeszkolonych psach, a potem nabraliśmy ochoty, żeby sprawdzić, jak to właściwie jest. Stwierdziliśmy, że wcale nie jest łatwo być prowadzonym i zaufać komuś, kiedy ma się zasłonięte oczy.

 Obrazki

Na czterech łapach

 

Mieliśmy niezwykłego gościa - przyszedł na czterech łapach i przyjaźnie merdał ogonem. Pies, który nas odwiedził to Toffi, suczka, która wszystkich obdarza swoją przyjaźnią i przy której każdy czuje się bezpiecznie. Jak się okazało, Toffi jest nie tylko piękna i łagodna, ale też mądra i potrafi wykonywać wiele poleceń.  

Obrazki

 

Co było pierwsze  –  jajo czy kura

Dziś rozstrzygaliśmy ten stary spór... Ale zanim się dowiedzieliśmy, co było pierwsze, poznaliśmy ptasie piórka i domy.  Niektóre pióra są bardzo ważne, bo dzięki nim ptaki mogą latać, a inne służą im do ozdoby. Takich ozdobnych piór mają sporo strusie i pawie. Pani Justyna pokazała nam różne rodzaje domów, jakie sobie budują ptaki i materiały, jakie do tego wykorzystują.

Potem obserwowaliśmy jajka i szukaliśmy białej plamki na żółtku. To ona staje się początkiem życia kurczaczka, o ile kura spotka się z kogutem.

Prześledziliśmy cały cykl rozwoju kurczaczka i na modelu mogliśmy zaobserwować, że już kilkudniowe pisklę ma oczy. To fascynujące, że zanim jeszcze pojawią sie brzuszek i skrzydła kurczątka, od początku bije jego serduszko.

A jeśli chcecie wiedzieć, to pierwsze udomowione kury wykluły się z jaj kury bankiwa.

Obrazki

 

Na góralską nutę

 

W  Chuchaczku zrobiło się gwarno – odwiedziła nas kapela "Góralska Hora".

Panowie przywieźli ze sobą skrzypce, akordeon i ogromny kontrabas. Ubrani byli inaczej niż my i mówili też jakoś dziwnie... Pan Szczepan, a właściwie Scepon wyjaśnił nam, że to gwara góralska, i że dzieci ze Szczyrku takim językiem posługują się w swoich domach. Panowie zagrali nam piękne góralskie piosenki i opowiedzieli o swoich zwyczajach. Mogliśmy też przymierzyć elementy stroju. Ta peleryna to "łodzienie" a kapelusz to kłabuk.  Czy wiedzieliście, że w Wielkim Poście górale noszą czarne koszule? 

Na zakończenie spotkania nauczyliśmy się prostego kroku tanecznego. Do zobaczenia w Beskidach! 

Obrazki

 

Dwa bieguny - krainy mrozu i lodu 

Przed wyjściem do Zoo na warsztaty o obu biegunach dużo na ten temat dowidzieliśmy się już podczas zajęć przedszkolnych. Pani Dorota opowiedziała dzieciom o tym, że niedźwiedzia polarnego możemy spotkać w rejonie Arktyki, czyli w okolicach bieguna północnego, a pingwiny na biegunie południowym - niedźwiedź z pingwinem nigdy się nie spotka, chyba że w zoo. Poznaliśmy też: foki, lamparty morskie, psy pociągowe i wieloryby. 
Oczywiście zapoznaliśmy się też z mieszkańcami mroźnej północy - Eskimosami, którzy mieszkają w igloo. Warto było się tak przygotować, bo nasza grupa na warsztatach w Zoo pokazała, jak wiele już na ten temat wie.

Obrazki

 

Serduszko bije w rytmie cza-cza

 

"Czy serduszko bije w rytmie cza-cza" to piątkowe spotkanie z biologią w ramach Klubu Małych Przyrodników. Pani Justyna interesująco opowiadała o sercu i jego pracy. Świetnie wyjaśniła, z czego składa się krew.  Dzieci zobaczyły na przykładzie drobnych czerwonych kuleczek i białych piłeczek jak w ogromnym powiększeniu wyglądają krwinki czerwone i białe i jakie mają zadania. Białe krwinki działają jak policjanci broniący przed intruzami - bakteriami, a płytki krwi zalepiają rany jak "wewnętrzne plasterki".

Obrazki


Xia - wolontariuszka z Chin

W ramach projektu International Kindergarden gościliśmy przemiłą wolontariuszkę o imieniu Xia, studentkę z Chin.

Xia pokazała nam Chiny na slajdach, nauczyła liczyć po chińsku i śpiewać piosenkę "Twinkle, twinkle little star". Dzieciom bardzo spodobało się Tai chi oraz pokaz filmowy tancerza ze zmieniającymi się maskami. Xia towarzyszyła nam też w czasie wycieczki na wystawę szopek bożonarodzeniowych w Pałacu Królewskim. 

Obrazki

 

Bal karnawałowy

 

Zgodnie z karnawałowym zwyczajem i u nas "puściliśmy nogi w tan". W kolorowych, niecodziennych strojach czuliśmy się jak najpiękniejsze księżniczki i najbardziej bohaterscy z bohaterów. A co było największą atrakcją? Balony, baloniki i te wszystkie zabawy, które można z nimi wymyślić! A nasza wyobraźnia nie ma granic.

 Obrazki

 

Wystawa szopek bożonarodzeniowych

 

W Pałacu Królewskim we Wrocławiu zobaczyliśmy szopki z różnych kontynentów: z Afryki, gdzie wszystkie postaci mają czarne buzie i mocno kręcone włosy, z Azji, gdzie cała rodzina mieszka w jurcie, z Australi, gdzie każda figurka zrobiona jest na szydełku. Oglądaliśmy szopki zrobione z traw, rzeźbione z kości i masy perłowej, zamieszczone w łupinach orzechów kokosowych i włoskich. Najwięcej radości sprawiły przedszkolakom kolorowe, migocące i ruchome szopki krakowskie, a pani, która poprowadziła lekcję muzealną, opowiedziała nam, skąd się wziął zwyczaj ich tworzenia.

 

Dzień Babci i Dziadka

 

Z okazji święta Babć i Dziadków przedszkolaki z przejęciem zagrały przed swoimi bliskimi w przedstawieniu "Kolędnicy u Babci i Dziadka". Nie tylko jednak Babcie i Dziadkowie mieli tego dnia niespodziankę - nasz gość z Chin, Xia, zatańczyła w oryginalnym pięknym stroju tradycyjny chiński taniec, a potem razem z dziećmi zaśpiewała chińską wersję piosenki o gwiazdce "Twinkle, twinkle little star".

Obrazki


Nasza Wigilia

 

Podczas spotkania wigilijnego w Chuchaczku uczyliśmy się polskich tradycji związanych z tym wieczorem. Był moment, kiedy dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i bawiliśmy się w odgadywanie świątecznych aromatów: cynamonu, goździków i imbiru. Chuchaczkowe dzieci lubią śpiewać, więc dużo radości dało nam wspólne śpiewanie kolęd.

 Obrazki

 

 

Święty Mikołaj

W poniedziałek, 7 grudnia odwiedził nas św. Mikołaj. Były prezenty, miła rozmowa, wspólne śpiewanie i zdjęcia. Wcześniej szukaliśmy go na podwórku, jednak dopiero po powrocie do przedszkola zauważyliśmy, jak wysiada z ...samochodu!  Nie było śniegu, więc czym miał przyjechać? To była naprawdę bardzo miła wizyta.

Obrazki 

 

Jesienna krzątanina – przedstawienie dla rodziców

 Do drzwi przedszkola zapukała jesień i wcale nas nie zaskoczyła. Przywitaliśmy ją przedstawieniem na temat przygotowań zwierząt do zimy. Całemu przedstawieniu urody dodały piękne stroje i jesienne piosenki.

Obrazki 

 

Wielki Konkurs Ekologiczny

 W czasie jesiennego spaceru dzieci nazbierały patyków, liści, kamyków, igliwia i gałązek. A w przedszkolu użyły tego do zrobienia pięknej jamy dla niedźwiadka na zimę, czyli gawry. Miłych snów misiu. Tę pracę zgłosiliśmy do Wielkiego Konkursu Ekologicznego "Zrób to sam". Dziękujemy tym, którzy oddali głos na prace naszych przedszkolaków. Tu można zobaczyć także inne pomysłowe prace laureatów: http://www.buliba.pl/konkursy/wielki-konkurs-ekologiczny-2015/galeria.html?o=1&strona=28&otworz=1&wojewodztwo=1 Na zdjęciach można znaleźć prace plastyczne wykonane pod kierunkiem p. Magdy, np.: "Śpiący wśród liści gazetowych".

Obrazki 

 

Dzień japoński w Chuchaczku

Tego dnia w naszym menu zagościły potrawy z Japonii.  Postanowiliśmy przybliżyć naszym dzieciom ten kraj. Bardzo pomogli nam w tym Państwo Czapnikowie, rodzice Natalki, którzy przynieśli nam dużo przedmiotów przywiezionych z Japonii. Były pałeczki używane do jedzenia, wachlarz, laleczki Kokeshi, wiele książek i ciekawostek. Mogliśmy porównać folklor japoński i polski. Dziękujemy bardzo za tę interesującą podróż w świat innej kultury.

Obrazki 

 

Mały Folklor

 20 listopada najstarsze przedszkolaki wybrały się do Impartu na koncert pieśni i pokaz tańców w wykonaniu Dolnośląskiego Zespołu Reprezentacyjnego Pieśni i Tańca "Wrocław". Na scenie wystąpili młodzi artyści, najmłodszy z nich miał pięć lat! Zachwycili nas pięknymi, kolorowymi strojami ludowymi ze Śląska, Krakowa, Rzeszowa i Wielkopolski. Usłyszeliśmy znane i mniej znane piosenki, a wśród nich piosenkę o Wrocławiu:  "Na wrocławskim Rynku”.  Zobaczyliśmy skoczne tańce ludowe i pięknego poloneza. Dowiedzieliśmy się też, skąd wzięła się jego nazwa. Dziękujemy organizatorom za pielęgnowanie i rozpowszechnianie tradycji narodowych i ludowych.

 

KOT i PIES

 18 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola pojechały do Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka na zabawne i pouczające przedstawienie "Kot i pies". Przypomnieliśmy sobie,  jak segregować śmieci, dbać o higienę i czystość. Kotek sprawdzał, czy umyliśmy ręce, a pies obwąchiwał, czy nasze dłonie ładnie pachną. Wszyscy dobrze się bawili, a niektórzy z nas pomogli bohaterom w posprzątaniu sceny.

 Obrazki

 

 

Wspomnienia z wakacji 

W czasie wakacji przedszkolaki były na wycieczce w Muzeum Powozów w Galowicach. Widzieliśmy wozy drabiniaste, karety, sanie, dorożki i piękne uprzęże dla koni. Była to bardzo ciekawa podróż do czasów naszych dziadów i pradziadów. Na zakończenie każdy przedszkolak zrobił sobie pachnący ziołowy woreczek.

 Obrazki 


Parada Krasnoludków 

Reprezentacja naszego Chuchaczka wzięła udział w Paradzie Krasnoludków, która otwierała Wrocławski Festiwal Krasnoludków. Spotkaliśmy też naszych kolegów - absolwentów Chuchaczka.

Niestety zabrakło już miejsc w konkursie na Najpiękniejszą chatkę Krasnoludków. Ale w przyszłym roku Chuchaczek na pewno przygotuje swoją chatkę:)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z atrakcjami, jakie czekały na przedszkolaków i uczniów.

Obrazki


 

Wyprawa do jabłoni

 

Dzisiaj byliśmy odwiedzić starą jabłonkę. Jabłka się już pięknie zarumieniły i błyszczały na drzewie i w trawie, a na krzaczku ktoś wypatrzył porzeczki - też pyszne.

Obrazki

 

Księżniczki i rycerze

 Nasze przedszkole odwiedzili szlachetnie urodzeni goście: rycerz i księżniczka. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o średniowieczu, rycerskich zwyczajach i noszonych wtedy strojach. Okazuje się, że strój księżniczki był dosyć skromny, a jego intensywniejsza barwa świadczyła o większym bogactwie. Sprawdzaliśmy, co widać spod hełmu i jak ciężka jest kolczuga. Doszło też do walki na miecze i starcia ze smokiem. Na zakończenie nauczyliśmy się dworskich ukłonów i zostaliśmy pasowani na rycerzy i księżniczki.

Obrazki

 

WYPRAWA DO PARKU

 Czy wszystkie drzewa w parku są takie same? Czym się różnią? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy uzbrojeni w szkła powiekszające, sznurek i miarkę. Szukaliśmy kasztanowców i z wielką radością zbieraliśmy piękne kasztany. Wspólnie mierzyliśmy obwód pnia i staraliśmy się razem objąć najgrubsze z drzew. Chociaż już jesień, szukaliśmy też stworzeń, które jeszcze nie ukryły się przed zimą, i nasłuchiwaliśmy, co mają nam do powiedzenia ptaki.  

Obrazki

 


Łąka i jej mieszkańcy

Pierwszy tydzień lipca przedszkolaki  spędziły w niezwykłym towarzystwie malutkich łąkowych zwierzaków. Każdy dzień wypełniony był zabawami przybliżającymi życie innego stworzonka. Przedszkolaki budowały mrowisko wraz z mrówkami i miały okazję zajrzeć do prawdziwego mrówczego królestwa, uczyły się także mrówczego języka zapachów, strzelały "kwasem mrówkowym". 

W kolejnym dniu wcieliły się w motyle, przechodząc kolejno poszczególne stadia rozwoju od jajeczka, poprzez żarłoczną gąsienicę, uśpioną poczwarkę aż do barwnego motyla spijającego z kwiatów przez rurkę nektar w postaci soku. Przeżyły matematyczne przygody wraz z biedronką, która pogubiła kropki. Zamieniły się także w pracowite pszczółki zbierające pyłek, porozumiewające się tańcem. Miały okazję popróbować pszczelich specjałów w postaci miodu i pyłku.

Na koniec cyklu przedszkole odwiedziły pająki, które, jak się okazało, wcale nie są straszne, ale piękne i fascynujące. Dzieci budowały wraz z nimi pajęczynę z włóczki, próbowały też innych technik polowania (na lasso i z zasadzki). W każdym dniu przedszkolaki dowiadywały się wielu ciekawych rzeczy o swoich małych sąsiadach, obserwowały je w naturze, a także tworzyły poświęcone im przepiękne prace plastyczne.

Obrazki


 

Świat mrówek

Poznaliśmy bliżej te pracowite zwierzątka dzięki zabawom przygotowanym
przez p.Dorotę i zajęciom p.Justyny.
To bardzo pożyteczne i dobrze zorganizowane owady.
Stworzyliśmy królestwo mrówek, czyli mrowisko z licznymi komnatami. Każda komnata czemuś służy.
A wiecie, że małe mróweczki po urodzeniu są białe i od razu idą do pracy?

 

Święto Rodziny


Połączyliśmy Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka i wyszło nam sympatyczne Święto Rodziny!
Były występy dla mamy i taty, a potem wspólna zabawa; rączki klaskały, nóżki tupały.
Wszyscy tatusiowie bezbłędnie odgadnęli głosy swoich dzieci, choć one mówiły czasem grubo jak niedźwiedzie, czasem piszcąco jak myszki, a czasem śmiesznie jak ufoludki.
Najważniejsze, że rodzina była razem:)
Rodzice, dziękujemy za przybycie!

Obrazki

 

Olimpiada przedszkolaka

 Nasza Olimpiada była świetną okazją do zaprezentowania umiejętności sportowych dwóch drużyn: czerwonej i biało-żółtej.  Na początek każdy zawodnik miał odszukać swoje imię. A potem...

Mieliśmy okazję przekonać się, jak biegają, kopią i skaczą małe nóżki, jak rączki sprawnie "przewlekają" szarfę przez resztę ciała.

Wszyscy mali sportowcy świetnie poradzili sobie ze slalomem, a niezachwiana postawa pomogła w sprawnym przejściu po linie - BRAWO! Musimy jednak poćwiczyć strzały do bramki. Jak to zrobić, by  zapanować nad piłką i żeby trafić nią do bramki, a nie obok?

Zobaczymy,  jak nam pójdzie w przyszłym roku.

W tym roku każdy zawodnik dostał olimpijski medal, a igrzyska zakończyły się poczęstunkiem warzywno-owocowym i zabawą z chustą Klanzy.

Miło było dopingować taką wesołą gromadę:) 

Obrazki 


KONCERT NA ALTÓWKĘ I WALTORNIĘ

28 maja w naszym przedszkolu odbył się niezwykły koncert.

Przyjechali do nas muzycy z instrumentami. Pani Joanna pokazała nam możliwości altówki, a pan Ivan zagrał na waltorni - zwanej też rogiem - i opowiedział o tym instrumencie.
To właśnie waltornię słychać w głównym temacie filmu "Gwiezdne wojny".
Czy wiedzieliście, że instrumenty mogą się przeziębić? Musieliśmy pozamykać wszystkie okna.
Dzieci nie tylko dużo dowiedziały się o tych pięknych instrumentach, ale także wykazały się wiedzą i umiejętnościami.
Najdłuższy dźwięk z waltorni wydobyła Tosia.
A następnego dnia były muzyczne zagadki i łamigłówki.

Obrazki


 

Sportowy chuchaczek 

W maju korzystamy z pięknej pogody i mamy dużo ruchu  na świeżym powietrzu. Poznajemy też dyscypliny sportowe.

Kręcenie hula-hop, łapanie piłki i koszykówka już były, a przed nami jeszcze: "podnoszenie ciężarów" i przeciąganie liny, albo bieg z przeszkodami.

Każdy chuchaczkowy sportowiec zbiera sprawności sportowe do swojej książeczki sportowca.

Zapraszamy naszych znajomych z osiedla na wyścigi na hulajnodze lub rowerze, a z okazji Dnia Dziecka na Przedszkolną Olimpiadę. 

Obrazki 

Nasze rady na odpady - robimy zabawki i obrazki

 Uczyliśmy się jak zobić "coś z niczego", dobrze się przy tym bawiąc. Żeby zrobić miecze albo kolorowe obrazki z nakrętek i tekturowych odpadków trzeba fantazji i pomysłowości. Na zdjęciach widać, że nam ich nie zabrakło. A jakie uśmiechy na twarzach!

 Obrazki

 

Czerpanie papieru

 Najpierw było wspólne, radosne darcie zużytego papieru. Potem zalaliśmy ten papierowy puch wodą. Powstała wspaniała pulpa, którą trzeba było jeszcze zmiksować. Z tej masy odciskaliśmy nasz papier czerpany. Pracowaliśmy dwa dni - to prawdziwa szkoła cierpliwości. 

Obrazki

 

Pomagamy Filipińczykom

 Zajęciami o Filipinach rozpoczęliśmy w przedszkolu akcję pomocy mieszkańcom tego pięknego kraju. Do naszego przedszkola trafiły specjalne pojemniki na zużyte baterie i płyty CD.

Pieniądze z odzyskanych materiałów wspomogą budowę domów dla Filipińczyków, którzy stracili cały dobytek po przejściu tajfunu w 2011 roku.

Tu można się dowiedzieć więcej o akcji:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iv1X5q7RGaY

Baterie i płyty DVD/CD można przynosić do Chuchaczka (Vivaldiego 34/1) lub do restauracji Pory Roku przy ul. Wagnera.

Obrazki

 

Wycieczka do jednostki Państwowej Straży Pożarnej 

 

Strażacy z jednostki przy ul.Borowskiej przyjęli nas bardzo miło, mimo akcji szkoleniowej na wysokościach. Pokazali nam sprzęt i rożne rodzaje mundurów.

Dowiedzieliśmy się, że każdy strażak musi dbać o porządek. Bardzo ważne jest,  żeby sprzęt odkładać na swoje miejsce, tak żeby ktoś inny nie musiał go szukać. W razie akcji nie ma czasu na szukanie.

To trochę jak w przedszkolu:)

Obrazki

 

Przygoda z wróbelkiem 

 Przedszkolaki uczestniczyły w niecodziennym wydarzeniu - uratowały wróbelka, który zaplątał się w sznurek wiszący na drzewie. Dzieci mogły na własne oczy przekonać się, jak śmieci porzucone przez człowieka mogą zagrozić życiu zwierzątka. Ktoś, kto bezmyślnie wyrzucił kawałek sznurka na ziemię, nie podejrzewał nawet, że uniesiony przez wiatr na drzewo będzie on stanowił pułapkę dla ptaszka, który uwijał sie wśród gałęzi. Na szczęście dzieci zauważyły dziwne zachowanie wróbelka usiłującego uwolnić się z pułapki i wspólnie z panią Halinką zwróciły mu wolność. 

Obrazki

 

Wielkanocne  cuda

Chrystus zmartwychwstał! To największy cud Wielkiej Nocy. Ale te święta są bogate w różne symbole. Tydzień przed Wielkanocą robiliśmy palmy. Inny symbol - jajko - wskazuje na życie budzące się na wiosnę. Jest też cudem samo w sobie. Postanowiliśmy zbadać, co takie jajo kryje w sobie i trochę  z nim poeksperymentować...

Najpierw obejrzeliśmy zawartość: żółte żółtko i przeźroczyste białko. Przekonaliśmy się, że po dodaniu gorącej wody jajo wygląda zupełnie inaczej. Porównywaliśmy surowe i gotowane jajo. Wiemy,  jak można je odróżnić bez rozbijania skorupki. Niektórzy z nas dowiedzieli się, że nie ma specjalnego gatunku ptaków znoszących gotowane jaja:)

Sprawdziliśmy, czy jajo potrafi pływać i czy może się rozpuścić. Pomogły nam w tym dwie substancje: sól i ocet. Sprytne to jajko! Potem zmieniliśmy nasze jajka w kraszanki i pisanki. Do twarzy im w zielonym zbożu.

Na koniec poznaliśmy nową technikę ozdabiania. Wycięte z serwetek motywy naklejaliśmy na pojemniczki styropianowe i utrwalaliśmy specjalnym klejem. To się nazywa decoupage - trudne słowo.

Obrazki

 

Chuchaczkowy ogródek

Koniec zimy i początek wiosny  to dobry czas na założenie własnego ogródka. Postanowiliśmy sprawdzić, czy przedszkolak też może założyć uprawę, np.: szczypiorku albo owsa.

Wiosenne słoneczko miło przygrzewało, a my na tarasie, pod okiem Pani Haliny sialiśmy owies i aksamitki. W skrzynce posadziliśmy też małe cebulki. Sami zobaczcie, co z nich wyrosło.

Obrazki

 

Pożegnanie Zimy

Wszystko odbyło się zgodnie z tradycją.

Była Marzanna, były żabki, motyle i biedronki, a nawet konik polny, co boi się bociana i nie lubi żaby:)

Nie zabrakło też słońca, deszczu i wiatru. Było kolorowo, radośnie i gwarnie.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pomysłowych i pięknych strojów, a Mamie Zosi za wcielenie się w rolę Zimy. Dziękujemy też za wspólne świętowanie pierwszego dnia wiosny wszystkim przybyłym - to chyba najliczniejszy wiosenny pochód w historii Chuchaczka i osiedla:)

Miłego oglądania!

Obrazki

 

Zaproszeni Goście przybyli licznie. Przedstawienie odbyło się przy pełnej widowni :) Scenografia i kostiumy były ma miarę profesjonalnego przedstawienia. Dzieci starały się bardzo, co możemy ocenić, porównując próby z ostatecznym efektem. Po przedstawieniu wręczyły swoim gościom własnoręcznie przygotowane prezenty. Cieszymy się z Państwa obecności tak bardzo jak nasze przedszkolaki. Takie spotkania to piękne doświadczenie tego, czym jest rodzina. Dziękujemy, że wspomagacie nas Państwo w przekazywaniu takich wartości.

 

 

 

Warsztaty fotograficzne

W piątek (16.01) odbyły się zapowiadane warsztaty fotograficzne.
Prowadziła je p. Agata, która zajmuje się fotografią zawodowo.
Potrafi nie tylko robić zdjęcia, ale także ciekawie o nich opowiadać.
Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach odkryto, że światło pomaga utrwalać obrazy.
Ile trzeba było mieć w  cierpliwości, żeby doczekać się swojego portretu w XIX wieku.
Z czego składa się aparat. Co to jest klisza i do czego służyła. Co to jest srebrna i złota godzina.
Przekonały się też, że fotograficy mają poczucie humoru i poznały słowo „fotomontaż”.
Najwięcej radości wzbudziło „malinowe” zdjęcie.
Po warsztatach dzieci rysowały to co chciałaby utrwalić na swoim zdjęciu.

 Obrazki

Ozdabianie pierniczków